ΣΥΣΚΕΥΗ ΑΠΟΣΤΑΞΗΣ ( Η πιό απλή;)

Η απόσταξη είναι μια πολύ σπουδαία μέθοδος διαχωρισμού των συστατικών ενός διαλύματος. Ως γνωστό πάρα πολλά προϊόντα παράγονται από την κλασματική απόσταξη του πετρελαίου. Η μέθοδος δεν είναι μόνο σπουδαία λόγω των πρακτικών της εφαρμογών, αλλά είναι πλούσια και σε φαινόμενα φυσικής-χημείας αφού εκμεταλλεύεται τη σταθερά βρασμού των διαφόρων ουσιών ώστε να τις ξεχωρίσει.

Το πρόβλημα που δημιουργείται στα Γυμνάσια είναι ότι πολλά από αυτά δεν διαθέτουν συσκευή απόσταξης. Εδώ προτείνεται προτείνουμε μια πάρα πολύ απλή διάταξη με πολύ εντυπωσιακά αποτελέσματα. Θα χρειαστούμε:

-------------------------------------------------------------------------

1. ένα καμινέτο

2. έναν τρίποδα με πλέγμα

3. μία κωνική φιάλη με περιστόμιο

4. λάστιχο μήκους μισού μέτρου ( από αυτά που πουλάνε στα φαρμακεία και χρησιμοποιούνται από τους μικροβιολόγους για την πρόσληψη αίματος)

5. ένα αναψυκτικό ( πιο καλά να είναι παγωμένο )

6. σελοτέιπ

7. ένα ποτηράκι διαφανές

8. μαύρο κρασί.

9. προαιρετικά ένα θερμόμετρο.

--------------------------------------------------------------------------

Οι παραπάνω συσκευές βρίσκονται σχεδόν σε όλα τα σχολεία αλλά και αν κάποιο σχολείο δεν τις διαθέτει το κόστος ξεπερνάει τα 20 ευρώ. Η διάταξη φαίνεται στη φωτογραφία

Αν πάρουμε λίγο μαύρο κρασί και προσπαθήσουμε να του βάλουμε φωτιά θα παρατηρήσουμε ότι λόγω της χαμηλής περιεκτικότητας σε αλκοόλη δεν αναφλέγεται. Βάζουμε λίγο κρασί στην κωνική φιάλη, ανάβουμε το καμινέτο και μετά από λίγο αφού αρχίσει ο βρασμός, από την άλλη άκρη του λάστιχου θα αρχίσει να στάζει διαφανές διάλυμα αιθυλικής αλκοόλης. Το διάλυμα αναφλέγεται εύκολα με μια γαλαζοδιαφανή φλόγα λόγω της μεγάλης περιεκτικότητας σε οινόπνευμα. Το πείραμα είναι αρκετά εντυπωσιακό.