Χώροι Ε.Κ.Φ.Ε

ΤΟ Ε.Κ.Φ.Ε Κέρκυρας στεγάζεται σε ένα ενοικιαζόμενο κτήριο 200 m2. Διαθέτει τους εξής χώρους:

Μια αποθήκη 35 m2.

Ένα εργαστήριο Φυσικής 35 m2.

Ένα εργαστήριο Χημείας 35 m2.

Δύο γραφεία 15 m2 το καθένα.

Ένα επισκευαστήριο 10 m2

Ένα μεγάλο ελεύθερο χώρο 55 m2 ο οποίος έχει μετατραπεί σε αίθουσα πολυμέσων

Τα μέσα που διαθέτει το ΕΚΦΕ είναι:

Η αίθουσα πολυμέσων διαθέτει τηλεόραση 29΄ η οποία μπορεί να συνδεθεί μέσω σλίπερ με άλλα δύο μόνιτορ καθώς και με βιντεοπροβολέα. Δύο βίντεο για εγγραφή βιντεοταινιών και αναπαραγωγή. Βιντεοπροβολέα ο οποίος μπορεί να προβάλει την εικόνα από υπολογιστή, βίντεο ή τηλεόραση. Σειρά εκπαιδευτικών βιντεοταινιών. CD recorder και μια σειρά από εκπαιδευτικά CD. Ο υπολογιστής της αίθουσας πολυμέσων είναι συνδεδεμένος με το INTERNET μέσω γραμμής ISDN και μέσω ασυρμάτου πληκτρολογίου. Διατίθεται επίσης πίνακας μαρκαδόρου - φωτοτυπικός, ο οποίος μπορεί να φωτοτυπήσει έναν ή δύο συγχρόνως πίνακες σε τόσα αντίγραφα όσοι οι ακροατές.
Το Χημείο διαθέτει 1 πάγκο καθηγητή, 5 πάγκους μαθητών, ένα ξύλινο ντουλάπι - βιτρίνα φύλαξης χημικών ουσιών, έναν πορσελάνινο νηπτήρα, ένα φουρνάκι, έναν απορροφητήρα, έναν ζυγό ακριβείας ηλεκτρονικό, και διάφορα όργανα χημείας.
Το Φυσικείο διαθέτει 1 πάγκο καθηγητή και 6 πάγκους μαθητών, νιπτήρα, ηλεκτρική εγκατάσταση στον κάθε πάγκο, περιφερειακά ράφια και θήκες καλωδίων, 1 Overhead, και όλα σχεδόν τα όργανα φυσικής ( παλμογράφοι, γεννήτριες, τροφοδοτικά, οπτικές τράπεζες κτλ ) που έχουν διατεθεί κατά καιρούς στα σχολεία. Διαθέτει επίσης πολλές ιδιοκατασκευές και εποπτικό υλικό.
Τα γραφεία διαθέτουν 2 υπολογιστές, έναν εκτυπωτή έγχρωμο και αρκετούς ασπρόμαυρους, ένα cd-recorder, ένα scanner, ένα φωτοτυπικό μηχάνιμα. Το κέντρο διαθέτει 15 προθήκες οργάνων και εγγράφων.

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΤΩΝ ΧΩΡΩΝ

Αίθουσα πολυμέσων